Kraj chce přilákat lékaře z Číny a nabídnout v Karlových Varech čínskou medicínu
Turistika a překvapivě medicína. Kolem těchto dvou oborů se točila týdenní lednová mise pětičlenné delegace politiků a úředníků z Karlovarského kraje do Číny. Cesta vyšla na půl milionu korun. Přinesla nápad přilákat z Říše středu tamní doktory do Karlovarské krajské nemocnice a díky nim zavést ve Varech čínskou medicínu.
Zástupci kraje konkrétně navštívili pekingskou čtvrť Changping, s níž má kraj od roku 2007 podepsané partnerství. Zmíněný nápad je podle účastníka mise náměstka hejtmana Miloslava Čermáka jejím významným přínosem. Čermák s doprovodem (dva radní Oleg Kalaš a Bohuslava Hajská, ředitel krajského úřadu Roman Rokůsek, zastupitel Tomáš Svoboda a organizátor Milan Kšír) dokonce zavítal i do changpingské nemocnice a nechal si předvést, jak tamní tradiční léčba vypadá.
„Máme ambici získat pro náš kraj dva lékaře. Už jsme o tom mluvili na zasedání představenstva krajské nemocnice, která by mohla projekt podpořit. Očekávám, že až k nám letos přijede čínská delegace, spolupráci upřesníme. Občané by určitě měli o čínskou medicínu zájem,“ věří náměstek hejtmana. Připouští, že to nebude hned ani brzy, protože lékaři by museli umět částečně česky.
Radní pro kulturu Oleg Kalaš prý Číňany zaujal výkladem o ochraně památek v kraji. Mluvil s touroperátory, kteří vozí do Evropy turisty. Delegace se dohodla, že na stránkách tamních cestovních kanceláří bude klip o Karlovarském kraji a obráceně. „Uvidíme, jestli se to projeví zvýšením turistického ruchu,“ podotkl Čermák.
Poněkud bizarně zní informace, že se rýsuje spolupráce s dalším pekingským obvodem. O partnerství prý stojí bohatý distrikt Xicheng, který politici označili za čínský Wall Street.
Pokus o kooperaci si za města a obce v kraji vzal na starost zastupitel Tomáš Svoboda, starosta Kynšperka.
ZDROJ: iDnes, 2. 2. 2014, VÍCE ZDE