Jedinečné hudební a taneční představení uměleckého souboru z provincie Zhejiang, umění a řemesla staré Číny v podání pekingských mistrů, představení bojových umění, ukázka čajového obřadu či výuka čínského jazyka a řada dalších lákadel čeká na návštěvníky oslavy čínského nového roku ohnivého kohouta v Praze. Uskuteční se 27. ledna 2017 od 10 do 22 hodin v prostorách pražského Obecního domu. Doprovodný program je přístupný zdarma.
Hlavní program obstarají umělci z provincie Zhejiang, kteří do Prahy přijíždí s velkolepým kulturním představením. Jejich hudební a taneční vystoupení interpretuje různé čínské tradice a zvyky, související převážně s příchodem jara. Novoroční svátky totiž oslavují blížící se příchod jarního období a proto jsou nazývány Svátky jara. Diváci během vystoupení uvidí rovněž různé hudební žánry a scénický tanec. Spatří ukázky z proslulých čínských oper v podání prvotřídních umělců, kteří jim přiblíží bohatou historii a ojedinělý šarm tohoto světově proslulého žánru. Dále uvidí například tanec nazývaný Sen o motýlech, který interpretuje příběh známý jako orientální „Romeo a Julie“. Budou také moci zhlédnout taneční píseň Sklizeň čajů. Nemůže chybět ani píseň „Šťastný čínský nový rok“, která přináší slavnostní atmosféru typickou pro čínské novoroční svátky. To vše doplní další pestré a radostné scénické skupinové tance a tradiční čínské hudební nástroje.
Vystoupení se uskuteční ve 13.30, v 16.30 a v19.30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Vstupné činí 99 korun a předprodej vstupenek probíhá v síti TicketPro (www.ticketpro.cz). Toto vstupné zahrnuje i ochutnávku čínských specialit. Kapacita sálu pro kulturní představení je omezena, proto doporučujeme včasný nákup vstupenek v předprodeji.
Doprovodný program bude probíhat po celý den od 10.00 do 22.00 hodin v saloncích v prvním patře Obecního domu. Vstup bude umožněn zdarma. K vidění budou ukázky umění a řemesel staré Číny v podání pekingských mistrů. Návštěvníci si vyzkouší například kaligrafii, tedy malování čínských znaků. Vyrábět se budou masky či výrobky z papíru, což patří k tradičnímu čínskému umění. K vidění budou i unikátní pekingské palácové výšivky, umění vázání uzlů či řemeslné a vyřezávané výrobky. Chybět nebudou ukázky bojového umění. Návštěvníci se také dozví, jak probíhá čínský čajový obřad.
Čínský nový rok začíná s novým lunárním rokem. Novoroční oslavy jsou nejdůležitější z čínských tradičních svátků. Slaví se nejen v Číně a jihovýchodní Asii, ale i v jiných zemích a trvají několik dní.
Nový čínský rok bude patřit Ohnivému kohoutovi. Číňané počítají roky v šedesátiletých cyklech, které vznikají kombinací takzvaných dvanácti pozemských větví s pěti prvky, jimiž jsou voda, dřevo, oheň, země a kov. Zřejmě někdy koncem prvního tisíciletí našeho letopočtu začal být k jednotlivým rokům „pozemských větví“ přiřazován symbol zvířete. A v tomto zvířetníku je desátým tvorem kohout.
Oslava čínského nového roku v Praze je kulturní, nepolitickou aktivitou. Organizuje ji Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce za podpory Velvyslanectví Čínské lidové republiky v České republice. Partnery akce jsou společnosti CEFC Group (Europe) Company, Home Credit China a SÁGL Production.