Lví tanec, orientální umění, tradiční kuchyně či lidové písně na oslavách čínského nového roku v Praze

Program oslav čínského nového roku na Výstavišti Praha Holešovice je letos opravdu nabitý – kromě výstavy tradičních čínských lampionů a postav vojáků terakotové armády, různých českých i čínských dobrot, také potravu pro duši – kulturní program, který zahrnuje i „lví tanec“. Jeho pohyby vycházejí z čínských bojových umění a v Číně je součástí každého většího svátku již od dynastie Chan (2. století př. n. l.).

 

Čínská opera je proslulá po celém světě. Jedním z význačných rysů je proměna masek. Umělec je jich schopen vystřídat až 18 a to aniž by divák viděl, jak je vyměňuje, přestože umělec je přímo před ním. Toto umění je do dnešních dní střeženým tajemstvím a pouze umělec ví, jak tento fascinující systém funguje. Nechte se okouzlit orientálním uměním 6. a 7. února na pražském výstavišti!

Na oslavě čínského nového roku v Praze Holešovicích uslyšíte i řadu lidových písní z různých oblastí Číny. Přijďte si je poslechnout a poznat zajímavé čínské hudební nástroje jako je např. suo-na či er-chu.

V rámci doprovodného programu oslav nového čínského roku v Praze vás čeká i ukázka výroby ornamentů či obrazů z papíru. Věděli jste, že toto lidové umění je zaregistrováno v UNESCO jako nehmotné kulturní dědictví? Přijďte si pro originální dárek od čínských umělců zdarma!

Na čínské novoroční svátky se musí sejít celá rodina, a tak je zapotřebí připravit velké množství jídla. Časově náročné přípravy se obvykle účastní mnoho členů rodiny, všichni si povídají, zábava musí být pořádně veselá a hlučná, aby byl následující rok také tak šťastný. I na vás čeká během oslavy v Praze ve dnech 6. a 7. února spousta zábavy.

Na nový rok rodinné štěstí a prosperitu symbolizovala v Číně dokonce speciální jídla, například kaše z pěti druhů obilovin ochucená „pěti chutěmi“ podle tradiční nauky o pěti prvcích. Typickým pokrmem jsou dodnes taštičky, které se připravují z těsta a jsou plněné masovou nebo zeleninovou náplní. Přijďte ochutnat ukázky tradiční čínské kuchyně na oslavu čínského nového roku na holešovické výstaviště.

A víte, proč je jedno z nezbytných jídel na novoročním stole ryba? V čínštině se totiž vyslovuje stejně jako „dostatek“ nebo „přebytek“. Věta „Každý rok rybu!“ zní tudíž stejně, jako „Každý rok dostatek!“